Форми організації освітнього процесу

Вони організовуються фронтально, підгрупами, індивідуально залежно від віку дітей, адаптивного карантину та педагогічної мети, професійної майстерності педагога.

Основною формою організованої навчальної діяльності здобувачів освіти є заняття.

Типи занять:

фронтальні, колективні (з усіма дітьми групи);

- групові (10-12 дітей);

індивідуально-групові (4-6 дітей);

- індивідуальні (1-4 дітей).

Тип заняття обирає та уточнює вихователь самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених в освітніх програмах.

Види занять:

- тематичні;

- комплексні;

комбіновані;

домінантні;

бінарні;

інтегровані.

Тривалість спеціально організованої навчальної діяльності (заняття) (згідно наказу МОН України від  13.05.2015 за № 520/26965 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності»):

у першій молодшій групі (від 1 до 3 років) – до 10 хвилин;

у другій молодшій групі (від 3 до 4 років)  – не більше 15хвилин;

у середній (від 4 до 5 років)  – 20 хвилин;

у старшій (від 5 до 6 (7) років) – 25 хвилин.

Максимальна кількість занять на тиждень не перевищує:

група раннього віку (від 1 до 2 років) - 9 занять;

перша молодша (від 2 до 3 років) - 10 занять;

друга молодша (від 3 до 4 років) - 14 занять;

середня (від 4 до 5 років) - 16 занять;

старша (від 5 до 6 (7) років) - 20 занять.

Тривалість перерв між заняттями становить не менше 10 хвилин.

Інтеграція сприяє значному скороченню організованих форм навчальної  діяльності (занять) та істотно знижує навчальне навантаження на дітей.  При цьому тривалість інтегрованого заняття збільшується за рахунок постійної зміни різних видів дитячої діяльності (на 5, 10, 15 хвилин відповідно в молодшій, середній, старшій групах), інтегроване заняття може замінити всі інші, крім занять з здоров’я та фізичного розвитку й художньо-продуктивної діяльності (музична), рекомендовано проводити одне інтегроване заняття, закріплюючи набуті дітьми знання і вміння в різних видах дитячої діяльності протягом дня. Заняття з здоров’я та фізичного розвитку й художньо-продуктивної діяльності (музична) інтеграції не підлягають

Безперервна безпосередньо освітня діяльність у групах планується як у I так і в II половині дня відповідно до розподілу занять на тиждень. У другій половині дня плануються заняття з художньо-продуктивної діяльності. Весь освітній процес організовується диференційовано з урахуванням віку і індивідуальних особливостей дітей.

З огляду на те, що провідною у дошкільному віці є ігрова діяльність, гра широко використовується у освітньому процесі, як самостійна форма роботи з дітьми та як ефективний засіб і метод розвитку, виховання і навчання в інших організаційних формах. Пріоритет надається творчим іграм (сюжетно-рольовим, будівельно-конструктивним, іграм-драматизаціям та інсценівкам, іграм з елементами праці та художньо-продуктивної діяльності) та іграм з правилами (дидактичним, інтелектуальним, рухливим, хороводним тощо).

Самостійна діяльність здобувачів освіти організується в усіх вікових групах  щодня в першій та другій половині дня. Протягом дня поєднуються різні за змістовою направленістю її види (художня, рухова, мовленнєва, ігрова, трудова, дослідницька та ін.) та поступово залучаються до участі в них всі діти даної групи.

Індивідуальна робота з дітьми як самостійна організаційна форма проводиться з дітьми всіх вікових груп у вільні години (під час ранкового прийому, прогулянок тощо) в приміщеннях і на свіжому повітрі.